• Learn Polish online
  • Join the Community
  • Discover Poland
Skip Login

Login

Nasze kursy
 

Francuskie ślady w Warszawie


0501

Każdy naród buduje relacje z innymi narodami. Jedne są mocniejsze, trwalsze, inne tymczasowe. Relacje zawsze zostawiają ślady: miejsca, pomniki, budynki, ulice … Tak też jest w Polsce, w Warszawie. Śladów przyjaźni z innymi narodami jest wiele. Przejdźmy się więc francuskim tropem w Warszawie ...

0502

Ulica FrancuskaTo piękna, zabudowana przedwojennymi willami i kamienicami ulica w sercu prawobrzeżnej Warszawy. Powstała w latach 30-stych XX wieku. Nazwę zawdzięcza sojuszowi polsko- francuskiemu. Niedaleko są także ulice Paryska i Wersalska.Ulicę Francuską i jej okolice często wybierają jako swój adres polscy artyści i naukowcy, a także sami Francuzi. Tam też mieści się Le Lycée Français de Varsovie i wiele ambasad.
Na ulicy Francuskiej na pewno będzie słuchać okrzyki kibiców …  Bardzo blisko budowany jest nowoczesny stadion narodowy, na którym m.in. odbędzie się mecz otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

0503

Ulica Marszałka Ferdynanda FochaTo jedna z najmłodszych ulic w Warszawie, choć tak naprawdę w przedwojennej Warszawie istniała. Jej ponowne otwarcie miało miejsce 1 czerwca 2010 r. Foch był marszałkiem Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Był także wielkim przyjacielem Polaków i przyczynił się do odrodzenia niepodległej Polski po 1920 r.Uwaga! Nazwisko generała wymawia się Fosz, czyli ulica Fosza a nie focha, co po polsku oznacza ostentacyjne pokazywanie niezadowolenia. By uniknąć nieporozumień w nazwie ulicy widnieje też tytuł marszałka Ferdynanda Focha.

0504b

Pomnik Charles’a de Gaulle’aUsytuowany w samym centrum Warszawy przy rondzie ... Charles’a de Gaulle’a. Jest repliką pomnika generała z paryskich Pól Elizejskich. W Warszawie de Gaulle’a stoi na Trakcie Królewskim, czyli w bardzo prestiżowym miejscu. Za plecami ma budynek Giełdy Papierów Wartościowych, dawniej był to budynek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.


 

Copyright © 2011 Edu More. All Rights Reserved.
logotypy w stopce logotypy w stopce logotypy w stopce