• Ucz się polskiego online
  • Dołącz do społeczności
  • Odkrywaj Polskę
 

Porównanie oceniania

Na warsztatach dane zadanie jest oceniane zarówno przez nauczyciela jak i uczniów. Dane przykłady najpierw są oceniane przez nauczyciela, zanim ocenią je uczniowie. Praca uczniów może być oceniana przez nauczyciela, przynajmniej w części oraz z dużym prawdopodobieństwem przez większość pozostałych uczniów. Seminarium pozwala nauczycielowi zachować właściwe proporcje w ocenianiu, w stosunku do ocen uczniów, nie sugerując żadnej ze stron swojego stylu oceniania. (Stosunek ocen obu stron zostaje przesunięty na koniec warsztatu). Oceny uczniów zależą od tego w jakim stopniu korelują one z oceną wystawiona przez nauczyciela. (W przypadku braku oceny nauczyciela bierze się pod uwagę średnią ze wszystkich zebranych ocen).

Stopień podobieństwa między oceną ucznia i nauczyciela zależy od różnic między wynikami poszczególnych elementów (praktycznie używa się zależności kwadratowych w stosunku do różnic). Znaczenie różnic należy opisać i usystematyzować w sposób zrozumiały dla systemu oceniania. Opcja "Porównanie Oceniania" pozwala nauczycielowi zachować stopień kontroli nad tym jak te porównania są przekładane na sposób oceniania.

Żeby zrozumieć jak działa ta opcja, weźmy pod uwagę (bardzo prosty) przypadek oceniania 10 pytań Tak/Nie. Dla przykładu mogą tam wystąpić pytania takie jak: "Czy ten druk jest wypełniony poprawnie?", "Czy obliczony zysk wynosi $106,66?" itd. Reasumując – jest 10 takich pytań. Jeśli wybrane zostało ustawienie "Very Strict" – idealne podobieństwo w ocenach ucznia i nauczyciela da wynik 100%, jeśli tylko jedno pytanie się nie pokrywa – otrzymamy wynik 90%, dwie niezgodności dadzą 80%, trzy niezgodności 70% itp. To może się wydawać bardzo logiczne i możesz pomyśleć dlaczego ten system nazywa się "Lax" porównaniem. W porządku, przemyśl przypadek ucznia którego odpowiedzi na 10 kolejnych pytań były zgadywane. Przeciętnie daje to 5 dobrych odpowiedzi na 10. a więc "Prymitywna ocena" dałaby 50-cio procentową dokładność. Sytuacja staje się trochę bardziej racjonalna z opcją "Luźną"("Lax"), wtedy oceny losowe spadają do 20 %. Jeśli wybrana zostanie opcja „Fair” ryzyko przypadkowej oceny spadnie do zera. Na tym poziomie, wynik 50% uzyskiwany jest gdy dwóch oceniających zgadza się w ośmiu pytaniach na 10. Jeśli istnieje niezgodność 3 pytań wtedy wynik wynosi 25%, kiedy ustawimy opcję na "Strict"("Wymagające") dwie niezgodne odpowiedzi dają wynik 40%. Ustalając opcję "Very strict" niezgodność w dwóch pytaniach obniża wynik do 35% a jedno niezgodne pytanie daje wynik 65%.

Ten przykład pokazuje naocznie że większość systemów ocen posiada szerszy zakres wartości aniżeli tylko TAK lub NIE. W tych przypadkach porównanie jest wynikiem czegoś więcej aniżeli tychże wartości. Zróżnicowane poziomy (Very Lax, Lax, Fair...) są tak poukładane ażeby nauczyciel mógł sam ustalić sposób porównań. Jeżeli czuje że oceny były zbyt wysokie może wybrać "Strict" albo "Very Strict". Najbardziej właściwym podejściem jest ustalenie punktu początkowego na opcji "Fair".

Podczas tego ćwiczenia nauczyciel może zmienić ustawienia tej opcji i przeszacować oceny uczniowskie ( the "Grading Grades"). Przeszacowanie uzyskuje się poprzez kliknięcie linku "Re-grade Student Assessments"(popraw ocenę uczniowską) który znajduje się na stronie administracji dotyczącej ćwiczeń. To może być zmieniane w każdym momencie seminarium.

Spis wszystkich plików pomocy
Pokaż tą pomoc w języku: English

 

Copyright © 2011 Edu More. All Rights Reserved.
logotypy w stopce logotypy w stopce logotypy w stopce